Wystawa: Cezary Łutowicz

Data publikacji: 12.05.2023 r.

Galeria Sztuki MOK zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Cezarego Łutowicza zatytułowanej "Powidoki 02". Wernisaż odbędzie się 19 maja o godz. 18.00.

Cezary Łutowicz
Urodzony w 1944 r. w Białymstoku. Mistrz Rzemiosła artystycznego. Od 1972 roku czynny zawodowo mistrz złotniczy. Jako pierwszy wprowadził krzemień pasiasty do świata biżuterii. Przez dwa lata projektant biżuterii w Wiedniu. Biżuterię jego z krzemieniem pasiastym noszą światowi dyplomaci, ludzie filmu i estrady, a także królowa Belgii Matylda oraz księżna Léa. Pomysłodawca i współorganizator (z Muzeum Okręgowym w Sandomierzu) warsztatów złotniczych pn. "Krzemień pasiasty – kamień optymizmu" – od 2000 do 2015 roku. Autor projektu i wykonawca łańcucha ceremonialnego burmistrza miasta Sandomierza. Zaproponował nazwanie Sandomierza "Światowa Stolicą Krzemienia Pasiastego" i czynnie się do tego przykłada. "Sandomierzanin Roku 2006". Na temat jego twórczej działalności powstały trzy prace magisterskie. Członek Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych i Związku Polskich Artystów Fotografików. Odznaczony "Zasłużony dla kultury polskiej". Prezentował swoje prace na wielu wystawach w kraju i za granicą.

Od wielu lat zajmuje się fotografią artystyczną. Zdobył wiele prestiżowych wyróżnień w tej dziedzinie twórczej, między innymi, został doceniony i nagrodzony za rozszerzenie granic fotografii. Jak twierdzi szacunek do fotografii klasycznej ma dalej w sobie, ale inspiruje go głównie fotografia jako świadoma transformacja obrazu z wykorzystaniem współczesnych technologii komputerowych.

lutowicz